Zdravlje

najpristupačniji način – Muzikom protiv stresa

Napisao admin

Stres može na više načina biti štetan za ljudsko tijelo. Osim što opterećuje i ometa naš um, može oslabiti imunološki sistem. Prisutan je u svim aspektima ljudskog života – na poslu, kod kuće, u školi…Dobra je vijest da stres možemo kontrolisati i smanjiti njegov učinak. Jedan od najučinkovitijih, a ujedno i najpristupačnijih načina kontrole stresa je upravo muzika.


Slušanje muzike ( Foto: Cure.ba )

Muzika i ljudsko tijelo

Muzika ostvaruje jedinstvenu povezanost s našim emocijama i zato se koristi kao učinkovito sredstvo za kontrolu razine stresa. Njezin učinak na um i tijelo očituje se u sljedećim promjenama:

    Usporava puls
    Snižava krvni tlak
    Snižava količinu hormona stresa
    Produbljuje disanje
    Ubrzava poroizvodnju serotonina – hormona sreće
    Utječe na moždane valove – muzika sa snažnim ritmom stimulira moždane valove da rezoniraju u skladu s ritmom. Ako se radi o bržem ritmu, jača se koncentracija i povećava budnost; sporiji ritam inducira smirujuće, meditativno stanje.

Muzička terapija

Muzika se već godinama koristi u terapeutske svrhe, no u posljednje su se vrijeme terapeutski učinci muzike počeli i mjeriti kroz istraživanja. Rezultati su zapanjujući:

    Forma i struktura muzike može traumatiziranoj i hendikepiranoj djeci pružiti red i sigurnost. Potiče koordinaciju i komunkaciju i na taj način povećava kvalitetu njihovog života.
    Slušanje muzike kroz slušalice u pacijenata prije i nakon operacije smanjuje stres i tjeskobu.
    Muzika može umanjiti bolove – hronične i postoperativne.
    Slušanje muzike može smanjiti depresiju i povećati osjećaj samopoštovanja u starijih osoba.
    Stvaranje muzike sprečava mentalnu premorenost i pomaže pri poboljšanju raspoloženja kod studenata medicine.
    Muzičkaa terapija znatno smanjuje emotivnu bol, te povećava kvalitetu života kod odraslih pacijenata koji boluju od raka.

Mozart efekt

Slušanje muzike može pomoći pri unapređenju vještina učenja i pamćenja. Ova je pojava poznata kao „Mozart efekt“. Znanstvenici na Kalifornijskom Univerzitetu proveli su eksperiment čiji su rezultati pokazali da su subjekti, koji su prije rješavanja testa slušali snimku Mozarta, postigli bolje rezultate nego oni koji su slušali relaksacijske snimke, ili nisu slušali ništa. Razlog tome može biti činjenica da procesiranje muzike u mozgu koristi iste prijenosne kanale kao i pamćenje.
Ritam života

Muzika pomaže identificirati i izraziti osjećaje povezane sa stresom. Stoga mnogi stručnjaci predlažu teoriju prema kojoj na nas utječe ritam muzike. On nas asocira na majčine otkucaje srca koje smo slušali u maternici, te povezuje ritam muzike sa sigurnim, smirujućim i zaštićenim okružjem koje nas je okruživalo u maternici.
Odaberite muziku koja Vam odgovara

cure.ba

Komentari

komentara