Zdravlje

Opasno ili ne – Kad počnemo cijeli da pucketamo i krckamo

Napisao admin

Neobično krckanje i pucketanje koje osjećamo u koljenima, ramenima ili vilici događaju se gotovo svakodnevno.


Žena (Foto: Cure.ba)

Ipak, da li bi to trebalo da nas brine? Stručnjaci objašnjavaju da nije u pitanju ništa opasno, ali ako postane stalno, vrijeme je za posjetu ljekaru.

Ramena – Zvuk pucketanja u ramenima povezan je s godinama. Ako imate manje od 35 godina, onda je znak nestabilnosti i opuštenosti tetiva i vezivnog tkiva. Ovo se najčešće događa na mjestima ranijih povreda, što se za nekoliko mjeseci fizikalne terapije može u potpunosti riješiti.
 
Laktovi – Ako vaš lakat pucketa dok ga pomjerate i pritom vas boli ili vam se događa da zablokira, postoji mogućnost da vašim zglobom “luta” komadić kosti ili hrskavice veličine zrna pijeska. Čujete li pucketanje s unutrašnje strane lakta propraćeno trncima, to može da signalizira uklještenje živca, pa kako ne bi došlo do oštećenja, potrebno je da zakažete ljekarski pregled.
 
Šake – Dok smo bili mali, roditelji su nam govorili da ne krckamo prste i zglobove jer će nam se tresti ruke. Ipak, nisu bili u pravu. Povlačenjem prstiju rastežemo malu kesicu zaštitne tečnosti, koja se nalazi u zglobovima, što oslobađa pritisak i donosi olakšanje.
 
Kukovi – Snažan i kratak zvuk krckanja kukova vrlo je česta pojava, a dešava se kada se debeli snopovi tetiva koje podržavaju nogu premjeste na spoljašnju stranu bedrene kosti. Iako to umije da bude bolno, nema potrebe za panikom, jer nije u pitanju ništa opasno. Ovo se vrlo česta dešava kod mladih žena, a rješava se vježbama istezanja.
 
Gležnjevi – Za pucketanje skočnog zgloba ima više objašnjenja, a najčešće nastaje kao posljedica starih povreda kao što su iščašenje ili uganuće. Oslabljene tetive ne drže zglob više toliko snažno i on svako malo iskoči iz ležišta. Vrlo glasan zvuk pucanja propraćen snažnim bolom na spoljašnjoj strani pete može da znači da je pukla Ahilova tetiva.
 
Koljena – Zašto koljena pucketaju kada čučnemo? Zato što ih spuštanjem opterećujemo težinom koja je sedam puta veća od naše ukupne tjelesne težine, što zapravo znači da naše tkivo protestuje. Najbolji način za rješavanje ovog problema, kao i očuvanje koljena, jesu vježbe i jačanje mišića koji drže koljeno.
 
Vilica – Više od 10 odsto žena i muškaraca osjeća krckanje u vilici. Uzrok je hrskavica između kosti i vilice koja zbog pritiska stalno iskače i vraća se u ležište. Najčešći razlozi za to su stres i napetost, što može da uzrokuje i škripanje zubima tokom spavanja.

cure.ba

Komentari

komentara