Zdravlje

"Botoks za srce" – Injekcija od morskih algi liječi oštećenja na srcu nakon infarkta

Napisao admin

Injekcijom tekućine dobivene od morskih algi mogu se zaliječiti rane koje na srcu uzrokuje infarkt.


Ilustracija (Foto: Cure.ba)

Počinje završna eksperimentalna faza takve intervencije na srcu, a od druge polovice 2013. godine mogla bi biti odobrena za sve bolesnike u Europi i SAD-u budu li rezultati dobri. U Italiji, gdje će se u pet bolničkih centara proučavati eksperiment na 76 pacijenata (eksperimenti će se provoditi i u Njemačkoj, Nizozemskoj, SAD-u te Australiji), već je na jednom pacijentu iskušan takav način liječenja. Dosad se poslije infarkta moglo ili presaditi srce ili u tijelo staviti mehaničku pumpicu.

U rimskoj bolnici Umberto I. kardiokirurg prof. Fabio Miraldi ubrizgao je jednom pacijentu u srce tekućinu, zapravo želatinu dobivenu od morskih algi. Ta, prva takva intervencija u Italiji, načinjena je polovicom kolovoza, a pacijentovo se srce oporavlja, obznanjuje danas list Corriere della Sera.

– To je neka vrst liftinga na borama srca poslije teškog infarkta – piše Corriere della Sera i dodaje kako je sa 15 mikroinjekcija u srce pacijenta ubrizgana tekućina. Kao što se botoks injekcijom ubrizgava u izboranu kožu lica, tako se tekućina dobivena iz morskih algi ubrizgava u srce. Pacijentu u Rimu srce je u mjesec dana povratilo 25 posto svoje funkcije, dakle regenerira se, prenosi Večernji.

Taj novi preparat (algisyl-lvr) pripremljen je još 2008. godine u laboratoriju LoneStar Heart u Laguna Hillsu u Kaliforniji. U veljači 2009. godine prvi je pokus učinjen na šest pacijenata u njemačkoj klinici German Heart Center u Münchenu i ostvareni su dobri rezultati glede sigurnosti i biokompatibilnosti. Čini se da taj gel od morskih algi ne samo što zacjeljuje oštećenja na srcu nego potiče na aktiviranje staminalnih stanica koje postoje u srcu, ali ih ono ne upotrebljava.

U SAD-u i Europi ima 12,7 milijuna ljudi koji su pretrpjeli infarkt, a samo u SAD-u godišnje se na njihovo liječenje troši 39,2 milijarde dolara, piše Corriere della Sera.

cure.ba

Komentari

komentara