Trudnoća i majčinstvo

Sve što trebate znati – Trudnoća i sport!

Napisao admin

Trudnoća zasigurno nije olakšavajući faktor za bavljenje sportom. Pa ipak, većina trudnica trebala bi biti u mogućnosti baviti se nekim sportom na određenoj razini tokom većeg dijela trudnoće.


Trudnica (Foto: Cure.ba)

Liječnik može savjetovati izbjegavanje sporta uslijed neke bolesti ili rizičnih trudnoća, te se svakako posavjetujte s njim prije nego li se početne baviti sportom.

Faktori koje treba uzeti u obzir

Prije nego li se odlučite želite li se nastaviti baviti vašim omiljenim sportom tokom cijele trudnoće uzmite obzir sljedeće:

    vaše zdravlje i rizični status trudnoće
    faza trudnoće
    vrsta sporta
    stupanj naprezanja potreban za vrijeme igranja
    rizik od pregrijavanja tokom igre
    rizik od povreda tokom igre

O ovim faktorima svakako raspravljate sa svojim liječnikom prije odluke.

Vaše zdravlje i rizični status trudnoće

Liječnik će u nekim slučajevima preporučiti izbjegavanje sportskih aktivnosti uslijed zdravstvenih problema, poput preeklampisije ili visokog rizika trudnoće, npr. blizanačke trudnoće.Može vam biti preporučeno bavljenje nisko intezivnim vježbanjem poput hodanja.

Stadij trudnoće

Beba je zaštićena jastučićima u plodovoj vodi, međutim, jak udarac u stomak može oštetiti posteljicu i tako uticati na dotok krvi i kisika vašoj bebi.

Tokom prvog tromjesečja beba je dovoljno mala da bude zaštićena vašim zdjeličnim kostima. Kako trudnoća napreduje, beba raste i više nije toliko zaštićena što je stavlja u izravnu opasnost od pada ili udarca drugog igrača.

Promjene tokom trudnoće

Postoje mnoge promjene tokom trudnoće koje mogu uticati na sportsku aktivnost:

povećanje tjelesne težine – zbog promjene oblika, težište se pomiče unaprijed povećavajući zakrivljenost kralježnice. To čini težim brze promjene smjera kretanja. Porast veličine tijela također može neke aktivnosti učiniti neugodnim, npr. trčanje, naročito u posljednjem tromjesečju.

opuštanje ligamenata – tokom trudnoće vaši zglobovi će se postupno opuštati i pripremati za porod. To stvara povećani rizik od povreda. Budite oprezni u kontaktnim sportovima i u sportovima u kojima je potrebno skakanje i brza promjena smjera kretanja

povećanja pulsa u mirovanju – trudnoća povećava puls u mirovanju tako da vježbanje na određenom intezitetu prema pulsu nije pouzdano. Trebali bi prestati kada ste umorni i ne vježbati kada ste iscrpljeni

sniženi krvi pritisak – kako posteljica raste, nastaju nove krvne žile pa se stoga snižava krvni tlak. Nakon 4.mjeseca trudnoće izbjegavajte nagle promjene položaja. To uključuje i promjenu iz ležanja u ustajanje i obrnuto. To će pomoći izbjegavanju vrtoglavica. Nikada nemojte prestati odjednom, jer je potrebno više vremena da se srce prilagodi nagloj promjeni inteziteta što može dovesti do vrtoglavice i nesvjestice. Nakon 4.mjeseca izbjegavajte bilo kakve vježbe nogu dok ležite na leđima, jer težina fetusa može smanjiti povratak krvi u srce.

Vrsta sporta

Hoće li za Vas biti sigurno bavljenje sportom ovisi puno i o samoj vrsti sporta. Opće preporuke su sljedeće:

nekontaktni sport – to je sport koji ne uključuje mogućnost kontakta s drugim igračima. Npr: plivanje, hodanje, trčanje. U većini slučajeva ovi sportovi su sigurni za trudnice tokom cijele trudnoće dokle god se redovno savjetujete sa svojim liječnikom i ne pretjerujete s inteziteom. Ipak većina nas nikad neće ići na olimpijske igre s početka ovog teksta, te stoga nema nekog smisla baš u trudnoći loviti svoje lične rekorde.

minimalno kontaktni sport – to je sport koji uključe minimalni kontakt, npr tenis (squash) ili odbojka. Ovi sportovi se smatraju sigurnim tokom prvog tromjesečja uz mogućnost nastavka i u drugom tromjesečju ovisno o razini takmičenja i kondiciji majke i narano, stanju trudnoće. Posavjetuje se s liječnikom ako želite nastaviti i u 2. tromjesečju

kontaktni sport – sportovi puni konktakata i sudaranja među igračima, npr fudbal, rukomet, košarka. Smatraju se sigurnim samo u prvom tromjesečju.

dizanje utega i teretana – vježbe koje uključuju dizanje teških tereta (utega) potencijalno su opasni, naročito u kasnijim fazama trudnoće i nisu preporučljivi.

U svakom slučaju ne pretjerujte s intezintetom vježbanja i slušajte svoje tijelo,.. kad ste umorni prestanite.

Sportovi koje bi trebalo izbjeći

Neki sportovi su naročito rizični te ih svakako treba izbjeći tokom trudnoće:

    ronjenje
    padobranstvo
    skijanje na vodi
    borilačke vještine
    gimnastika
    skakanje na trampolinu

Rizik od pregrijavanja

Važno je izbjeći pregrijavanje tokom trudnoće. Izbjegavajte vježbanje u vrućim ili vlažnim vremenskim uslovima i na područjima gdje je slaba ventilacija. Opći prijedlozi su:

    nemojte se baviti sportom za vrućih i sparnih dana
    izbjegavanje bavljenje sportom kada ste bolesni ili imate povišenu tjelesnu temperaturu
    pijte puno tekućine (vode) prije, za vrijeme i nakon bavljenja sportom
    nosite laganu odjeću
    mijenjajte se drugim igračima što je češće moguće tako da se više odmarate

Rizik od povreda

Za vrijeme trudnoće događaju se promjene u vašem tijelu pa je povećana mogućnost povreda. Npr:

    hormoni (kao što je relaxin) opuštaju ligamente što povećava rizik od povreda zglobova
    dodatna težina predstavlja dodatni teret zglobovima i mišićima
    povećani stomak utiče na ravnotežu pomičići težište prema unaprijed

Trudnice, sport i pravna pitanja

Prema antidiskriminacijskim zakonima, nije dopušteno diskriminirati žene koje se bave sportom na osnovu trudnoće ili potencijalne trudnoće. Npr, žena sportaš ima osnove za tužbu ukoliko nije odabrana u ekipu na osnovi njene trudnoće. Za detalje oko ovih pitanje proučite važeće zakone.

Odmah se posavjetujte s liječnikom

Ako osjetite bilo koji od sljedećih simptoma prekinite s vježbanjem i javite se liječniku:

    visoki broj otkucaja srca
    vrtoglavica ili slabost
    glavobolja
    trudovi
    krvarenje ili curenje plodove vode
    mučnina
    kratkoća daha
    bolovi u leđima ili zdjelici
    smanjenje pokreta fetusa
    oticanje lica, ruku ili gležnjeva

Svaka bolest ili komplikacija treba biti dobro proučena i raspravljena s vašim liječnikom prije nego li se odlučite ponovo se baviti sportom.

Stvari koje treba zapamtiti
Trudnoća je prirodno stanje, a ne bolest. Osim ukoliko imate neke komplikacije, trebalo bi biti moguće uživati u sportu na određenoj razini intenziteta  tokom većeg dijela trudnoće

Važno je razgovarati s liječnikom prije i za vrijeme bavljenja sportom

Ako imate nekih zdravstvenih problema liječnik može preporučiti izbjegavanje sportskih aktivnosti

cure.ba

Komentari

komentara