Trudnoća i majčinstvo

Više štete nego koristi – Djeca i televizija

Napisao admin

Ograničite gledanje televizije svojoj djeci do maksimalno dva sata dnevno – sve više je previše!


Dijete (Foto: Cure.ba)

Zabrinuti ste što vaše dijete provodi previše vremena zureći u televiziju? Iako se katkad nude zanimljive i poučne stvari na programu, vrijeme provedeno pred televizijom svakako bi trebalo biti ograničeno. Hipnotizirajući TV-učinak lako se otme kontroli – obratite pozornost na to.

Američka akademija pedijatara savjetuje kako djeca ne bi smjela koristiti televiziju i računalne igrice više od dva sata dnevno. Pretjerano gledanje TV-a i igranje igrica može dovesti do niza štetnih posljedica. Neke od njih su:

Pretilost – prekomjeran broj kilograma pojavljuje se češće kod djece koja previše vremena provode pred televizijom.

Nepravilan režim spavanja – pretjerivanje u televiziji i igricama često otežava spavanje i općenito ima efekt na djecu da se više opiru odlasku u krevet.

Problemi s ponašanjem – učenici osnovnoškolskog uzrasta koji više od dva sata dnevno gledaju TV ili igraju igrice imaju veći rizik od razvoja emocionalnih i socijalnih problema kao i otežane sposobnosti koncentracije.

Slabiji uspjeh u školi – djeca koja u svojoj sobi imaju televiziju i često ju koriste imaju slabije ocjene u školi

Nasilje – prevelika izloženost nasilnim scenama iz filmova, spotova i računalnih igrica može ˝otupiti˝ djecu i potaknuti ih da nasilno ponašanje shvaćaju kao normalno i prihvatljivo rješenje za određene probleme.

Manje vremena za igru – prava dječja igra uistinu potiče na kreativno razmišljanje i razvijanje mašte. Previše vremena pred TV-om ograničava tu mogućnost.


Kako ograničiti vrijeme gledanja televizije?

Vrijeme koje vaše dijete provodi pred televizijom može biti i dulje nego što ste uopće svjesni. Obratite pozornost na to kao objektivni promatrač, počevši iz jutra. Ako shvatite da previše vremena troši na TV i računalne igrice – reducirajte to na sljedeće načine:

Bez TV-a u pozadini – veliki broj ljudi učestalo ima upaljenu televiziju čak i kada je nitko aktivno ne gleda. U svakom slučaju to odvlači pozornost vaše djece – ugasite ju.

Televizija i računalo ne bi trebali biti dio dječje sobe – prisutnost računala i TV-a u dječjoj sobi svakako utječu na njihovo učestalije korištenje. Kako biste to ograničili te imali veći uvid u sadržaje koje vaše dijete posjećuje premjestite računalo i TV u neku od zajedničkih prostorija.

Uvedite raspored za gledanje TV-a – tijekom radnog tjedna, zbog školskih obaveza većina djece ima ograničeno slobodno vrijeme. Nemojte dopustiti da ga u potpunosti provode pred TV-om. Također, izbjegavajte dopuštanje gledanja televizije ili odlaska za računalo kao nagradu za ispunjavanje školskih obaveza.

Nemojte jesti pred televizijom – hranjenje pred TV-om čak povećava vrijeme gledanja televizije. Uostalom ta navika potiče prekomjerno grickanje kao i nezdravu ishranu što često završava pretilošću.

Predložite neku drugu aktivnost – potaknite svoje dijete da pronađe neku drugu zanimljivu i korisnu aktivnost umjesto gledanja televizije. Čitanje, bavljenje sportom ili igranje društvenih igara samo su neki primjeri boljih rješenja.

Budite dobar primjer – ako i vi previše vremena provodite pred televizijom, teško da ćete uspjeti ograničiti to vrijeme na primjeru svoje djece. Za ovakve promjene počnite od sebe i budite im dobar primjer u tome.

Jednostavno iskopčajte TV – ako televizija stvara previše napetosti u vašoj obitelji, u potpunosti ju isključite i držite van korištenja neko vrijeme. Dobro rješenje predstavlja i uvođenje ˝dana bez televizije˝ u vaš tjedni ritam aktivnosti.

Sudjelujte u ˝vremenu za TV˝ vašeg djeteta – napravite od gledanja televizije pravo malo događanje – kada idete gledati televiziju napravite raspored i plan gledanja kao da idete u kino. Pogledajte što je na programu i izaberite nešto za sebe i svoje dijete.

Ciljano gledajte neki sadržaj – izbjegnite pod svaku cijenu neumorno prebacivanje s programa na program bez ikakvog cilja. Raspitajte se koji sadržaj je prikladan za djecu vašeg uzrasta i ograničite gledanje samo na takve korisne sadržaje. U tome vam može pomoći korištenje roditeljske zaštite ˝parental control˝ u postavkama vaše televizije.

Gledajte televiziju zajedno – kad god je to moguće, gledajte i sa svojim djetetom zajedno komentirajte televizijske sadržaje.

Izbjegavajte TV reklame – ono što svakako želite izbjeći jest povođenje vašeg djeteta za raznim reklamama brze hrane i sličnih nepotrebnih proizvoda. U tome vam može pomoći snimanje programa te ubrzavanje reklamnih sadržaja pri puštanju istog.

Izaberite sadržaje koji potiču fizičku aktivnost – filmovi o sportskim uspjesima i velikim sportašima mogu vašu djecu inspirirati da se počnu baviti nekom fizičkom aktivnošću. Kada se radi o video igricama, izaberite one u kojima može sudjelovati cijela obitelj.

Naturala.hr

Komentari

komentara