Zdravlje

Savjeti – 6 ideja kako stati na kraj pretjeranom znojenju

Napisao admin

Za vrijeme nesnosnih vrućina nemoguće je ne znojiti se više nego inače jer se tako tijelo oslobađa viška topline, odnosno služi kao tjelesni klima-uređaj. Znojenje je zdravo, no kada pola dana provedete na poslu i u doticaju s drugim ljudima ne želite se znojiti više nego što je potrebno. Otkrivamo vam šest najčešćih razloga zbog kojih se ne prestajete znojiti i savjetujemo kako da znojenju stanete na kraj.


Žena ( Foto: Cure.ba )

Neke žene posegnut će za muškim antiperspirantima jer misle da bolje uklanjaju znoj, ali jedina razlika je u mirisu

1. Dezodorans nanosite navečer umjesto ujutro
Uobičajena je praksa da dezodorans nanosite ujutro poslije tuširanja, no njegova učinkovitost bila bi puno veća da ga stavite navečer. Antiperspiranti djeluju tako da začepljuju pore, a tom procesu pogoduje potpuno suha koža.
Prije spavanja znojimo se manje nego tijekom dana zbog čega antiperspiranti imaju bolji efekt ako se nanesu navečer.

Na ovaj način dobit ćete 24-satnu zaštitu protiv znojenja, a bit ćete zaštićeni i tijekom tjelovježbe ili ako vodom osvježite pazuhe. Malo dezodoransa možete naknadno nanijeti ujutro, što će dodatno pomoći u uklanjanju neugodnih mirisa.
Alkohol proširuje krvne žile čime se povisuje temperatura tijela i pojačava znojenje, dok kofein i nikotin aktiviraju žlijezde znojnice

2. Izbjegavajte kafu, cigarete i alkohol
Alkohol proširuje krvne žile čime se povećava temperatura tijela i pojačava znojenje, dok kofein, i u manjoj mjeri nikotin, aktiviraju žlijezde znojnice. Stoga tijekom ovih tropskih vrućina konzumirajte ledenu kavu bez kofeina ili ledeni čaj, a za večernjeg izlaska martini s nekoliko kockica leda. I sjetite se da pušenje može utjecati na miris znoja.

3. Nosite prozračno pamučno donje rublje
Umjetni materijali poput sintetike ne daju koži da diše zbog čega se na njoj vlaga zadržava umjesto da ispari. To može biti posebno neudobno ako se takvi materijali ‘lijepe’ na dijelovima tijela koji se najviše znoje: stopala, prepone, pazusi i područje ispod grudi. Stoga za sparnih dana i noći nosite donje rublje od prozračnog pamuka ili kvalitetnih materijala od kojih su izrađeni sportski grudnjaci i odjeća koja se brzo suši.

4. Čaj pomaže, ali ne ako ga pijete već ako ga stavite ispod pazuha
Možda ste čuli da će ispijanje vrućeg čaja kad vam je vruće pospješiti znojenje, a isparavanje znoja pomoći će vam da se ohladite. Istina je da čaj pojačava znojenje, ali također povisuje i temperaturu tijela zbog čega trebati puno više od nekoliko kapi znoja da se ohladite.

Stoga, umjesto da ga pijete, ispod oba pazuha (pazite da su suhi) stavite vrećicu zelenog čaja. Smatra se da tanin u čaju rastapa vanjski sloj kože taman onoliko koliko treba da se pore začepe. Ipak, dokazano nije učinkovit kao antiperspirant.

5. Muški antiperspiranti nisu djelotvorniji od ženskih
Neke žene posegnut će za muškim antiperspirantima jer misle da bolje uklanjaju znoj, ali jedina razlika između muških i ženskih dezodoransa je miris.

6. Kod nekontroliranog znojenja pomažu botoks i jonoforeza
Antiperspiranti pomažu samo kod blažih oblika hiperhidroze, prekomjernog i nekontroliranog znojenja, dok se u težim slučajevima savjetuju injekcije botoksa koje će privremeno slediti žlijezde znojnice u licu, dlanovima, stopalima i preponama.
Djelujuju do šest mjeseci, a onda se postupak mora ponoviti.

Jonoforeza se izvodi tako da se vlažne spužve s elektrodama pričvrste za šake ili se postave u pazušne jame, a zatim se tijekom 20 minuta propušta nisko voltna struja. I ovaj se postupak mora ponavljati u određenim vremenskim intervalima.

cure.ba

Komentari

komentara