Zdravlje

Istraživanje – Pozitivno razmišljanje ne pomaže uvijek

Napisao admin

Kanadski znanstvenici otkrili su kako se osobe s niskim samopouzdanjem osjećaju lošije nakon ponavljanja pozitivnih izjava o sebi.


Sretna žena (foto: cure.ba)

U mnogim priručnicima savjetuje se kako bi trebali ponavljati fraze tipa „vrijedna sam ljubavi“, međutim sada znanstvenici tvrde kako takve izjave pomažu samo osobama koje već imaju visoko samopouzdanje.

Prema njima osobe temelje dojam o sebi na stvarnim događajima iz svoga života, a ponavljanje mantri može čak i sniziti samopouzdanje.

Kroz istraživanje znanstvenici su tražili od osoba s niskim samopouzdanjem i onih s visokim da ponavljaju rečenicu „vrijedna sam ljubavi“, a znanstvenici su mjerili raspoloženje i sliku o sebi koju imaju sudionici.

U grupi s niskim samopouzdanjem, osobe koje su ponavljale mantru osjećale su se lošije u odnosu na one sudionike koji nisu ponavljali, dok je u grupi s visokim samopouzdanjem zamijećeno povećanje, ali kratkoročno.

Nakon toga sudionici su zamoljeni da naprave popis svojih negativnih i pozitivnih osobina. Paradioksalno, oni s niskim samopouzdanjem bili su boljeg raspoloženja kada su mogli o sebi govoriti negativno.

Znanstvenici kažu kako ponavljanje mantre tipa „prihvaćam sebe u potpunosti“, može izazvati potpuno suprotan učinak jer provocira kontradiktorne misli, a osobe s negativnim samopoštovanjem tjera da razmišljaju kako je njih nemoguće prihvatiti.

Voditeljica istraživanja, psihologinja Joanne Wood, kaže: „Ponavljanje pozitivnih izjava o sebi može koristiti nekim ljudima, poput individua s visokim samopouzdanjem, ali ima negativan utjecaj na ljude koji najviše trebaju pozitivne rezultate“.

Kaže kako pozitivno razmišljanje može pomoći, ali samo ako je dio kompletne terapije, ali teško kao izolirani savjet.

covermagazin

Komentari

komentara