Trudnoća i majčinstvo

Prenesena trudnoća – Zašto beba kasni

Napisao admin

Prošlo je već punih devet meseci, a vaše dijete još nije odlučilo da dođe na svijet. Prije nego što vas uhvati panika, pročitajte tekst koji slijedi…


trudnica (foto:cure.ba)

Mnoge žene, čiji porođaj ne započne nakon 40. ili 41. nedelje, osjećaju nemir i zabrinute su. Svaki novi dan čini im se beskrajno dug, i u stalnom su iščekivanju kada će nešto u njima da se „pokrene“. Dodatni pregledi će da ublaže zabrinutost

Psihološki aspekt

Rizik od prekida trudnoće neretko dovodi do toga da sve u telu pokušava da se bori protiv prevremenog porođaja. Takvo “usporavanje” procesa je dobro da se “iznese” trudnoća, ali nije dobro za tok porođaja. Dakle, procesi poput pojačavanja tonusa mišića materice, ili omekšavanja grlića materice pre samog porođaja, povezuju se sa ženinim strahom od gubitka deteta.

Kako bi se podstakli prirodni trudovi, ponovo započnite sa svim aktivnostima koje ste prekinuli u razdoblju kada je postojao rizik od spontanog pobačaja: dugotrajne šetnje, gimnastiku, plivanje. Ne zanemarujte svoj intimni život. Ukratko, opustite se i pripremite za porođaj. Podsvesni strahovi pre porođaja nisu nikakva novost. Ako vam odlazak na psihofizičke pripreme i čitanje edukativne literature o porođaju ne pomognu da se smirite i osećate dovoljno hrabro i spremno, mogu da vam pomognu razgovori sa psihologom. Nije sramota potražiti pomoć ako mislite da vam je potrebna. Učinite ono što smatrate najboljim za sebe i svoju bebu, bez obzira šta drugi o tome misle. 

Aktivno – pasivno

Ako ste tokom cele trudnoće bili vrlo aktivni, a pre porođaja ste se opustili – kako biste uživali u trudnoći, porođaj može da kasni. Naime, žene smatraju da bi trebalo da „uspore“, ali zaboravljaju da ne moraju nužno da osećaju umor i iscrpljenost tokom cele trudnoće. Ako vam odlazak na psihofizičke pripreme i čitanje edukativne literature o porođaju ne pomognu da se smirite i osećate dovoljno hrabro i spremno, mogu da vam pomognu razgovori sa psihologom

Stalno iščekivanje simptoma koji bi trebalo da najave početak porođaja, može da bude vrlo naporno, i da ometa prirodni proces pojave pravih trudova. Ma koliko vam se to činilo teškim ili, čak, nemogućim, pokušajte da odvratite misli od toga. Nemojte neprestano da mislite kada će da dođe taj trenutak, i hoćete li da ga prepoznate.

Takođe, nemojte da preterujete u obavljanju teških poslova, za koje smatrate da morate da ih obavite prije nego što se beba rodi. Međutim, možete da se bavite uređivanjem nekih detalja unutar kuće, kupovinom potrebne opreme za dijete ili stvari za porodicu, da isprobavate pripremu nekih zdravih jela (za šta pre niste imali vremena), da odgovorite na mejlove, odete u šetnju sa prijateljicama ili članovima porodice (za koje jedno vreme nakon porođaja nećete imati vremena). Pročitajte zanimljivu knjigu (ne mora nužno da bude vezana za djecu).

cure.ba

Komentari

komentara