Magazin

sami ste krivi – Ne stavljaj to na Fejs

Napisao admin

Sami ste krivi za 90 posto informacija o vama koje završe na „fejsu“, a možda nisu prihvaćene i shvaćene na način koji ste mislili da će biti


Facebook ( Foto: Cure.ba )

Facebook – zabava, zaraza i prokletstvo! To su vjerojatno tri riječi koje najbolje opisuju tu najpopularniju i najmasovniju društvenu mrežu.  Na njemu se sklapaju prijateljstva, rađaju i prekidaju ljubavne veze, slave lijepi trenuci, obilježavaju oni tužni, igra, druži, razmjenjuju i prikupljaju informacije. Koliko s jedne strane ti oblici društvenih mreža imaju svoje prednosti imaju isto tako svoje nedostatke.

Ne morate vi sami objaviti vašu kompromitirajuću fotografiju s tuluma, to vrlo lako može objaviti vaš prijatelj i vjerujte, neće izgledati ništa ljepše.  Također, tu su i oni iritantni prijatelji koji stave novi „post“ kada „odu na toalet“ ili oni koji komentiraju i „lajkaju“ vaše postove makar nemaju što za reći i lajkati.

Ipak, vi ste sami krivi za 90 posto informacija o vama koje završe na „fejsu“, a možda nisu prihvaćene i shvaćene na način koji ste mislili da će biti, a koje isto tako služe za širenje osobnih informacija. Naime, nitko vas nije natjerao da otkrivate osobne podatke i fotografije.

Kako ipak ne bi radili ili pak ponavljali iste greške, evo stvari koje nikada nemojte objavljivati na „fejsu“.
 
1. Pjesme, statuse i imena koja aludiraju na nedavnu prekinutu ljubavnu vezu

Nikad nemojte objavljivati ništa po tom pitanju pa makar to razumio samo uži krug prijatelja. Pasivno-agresivne poruke nikada koje su usmjerene na vaše „bivše“, jednostavno su previše. Ne samo da ćete zbog njih ispasti ljuti i očajni, sigurni smo u to da ćete vrlo brzo požaliti što ste bilo što stavili na „fejs“.

2. Negativne „postove“ o drugim ljudima

Nemojte ni u kojem slučaju stavljati negativne postove i komentare o nekim osobama, ma koliko vas one živcirale i koliko ih mrzili zbog bilo kojeg razloga. Makar imate složene postavke privatnosti profila, još uvijek vaši prijatelji mogu vaš „post“ staviti na svoj zid i tako u nedogled. Nemojte se dovoditi u neugodne situacije zbog trenutka nesmotrenosti.

3. Plan odmora

Planirate odmor i jedva čekate da počne? E, pa ne morate cjelokupni plan i odbrojavanje dana objavljivati na „fejsu“. Takve informacije se šire nevjerojatnom brzinom pa biste potencijalnim lopovima mogli dati vrlo dobar plan pljačke vašeg doma. Nemojte se hvaliti da ste na odmoru ili barem ne kako dugo ste na odmoru. Kada se vratite kući, počastite svoje prijatelje – primjerenim fotografijama.

4. Česti linkovi na vaše omiljene web stranice

Nemojte zatrpavati prijatelje vašim osobnim interesima koje možda zanima uski krug ljudi. To će iritirati većinu vaših prijatelja, koji će vas vrlo brzo ili skinuti s liste prijateljstva ili pak blokirati vaše postove. Također, nemojte im neprestano slati pozivnice za događaje, igre i neke druge aplikacije…
5. Osobne informacije od obitelji, posebno male djece

Svi roditelji bi voljeli da se drugi ljudi dive njihovoj djeci; kako su predivna, slatka, pametna i tako dalje.
No, nemojte stavljati na „fejs“ njihove gole fotografije (iz kade), kako ne bi došlo do njihove zlouporabe. Također, pokušajte ne upotrebljavati njihova puna imena i prezimena, informacije o vrtiću, školi, njihovim redovitim aktivnostima. Nikad se ne zna tko sve gleda fotografije i zbog čega prikuplja informacije.

Upitnici i ankete

Znate one sve moguće upitnike i ankete koje vam šalju prijatelji? Nemojte ih popunjavati! Ne samo da će širi krug prijatelja, poznanika i kolega indirektno saznati vaše intimne detalje, nego ćete hakerima olakšati pronalazak lozinke i hakiranje profila.

Poslovne novosti

Nikada ništa o bivšem, sadašnjem i budućem poslu ne stavljajte na „fejs“ i to pogotovo ne za vrijeme radnog vremena. Ne stavljajte nikakve komentare i informacije. Naime, mnoge osobe su na taj način ostale bez sadašnjih i potencijalnih poslova.

Poziv na zabavu

Osim ako ne želite mnogo uvrijeđenih prijatelja koje niste pozvali na zabavu ili pak na vratima nepoznate goste, nemojte stavljati javne pozive na privatne zabave za odabran krug ljudi. Učinite to drugim putem, primjerice privatnim porukama na „fejsu“

Broj mobitela

Nikad, ni u ludilu ne stavljajte brojeve mobitela na profil „fejsa“. Ako ga želite nekome dati, učinite to privatnom porukom. Suprotno ćete vrlo brzo početi dobivati pozive i poruke od nepoznatih osoba i kompanija.

Kompromitirajuće fotografije

Nikad na „fejs“ ne stavljate pijane, polugole i gole fotografije, niti fotografije seksualne naravi. Ako fotografije ne možete pokazati roditeljima, ne stavljate ih na „fejs“.

cure.ba

Komentari

komentara