Zdravlje

Izloženost suncu – Pripremite kožu za sunčanje!

Napisao admin

Osim što ćete ojačati vaš imunitet i poboljšati opšte zdravlje, biranjem određenih namirnica možete pripremiti vašu kožu za sunčanje.


Sunčanje (foto: cure.ba)

Kada se izlažete suncu, koža polako ali postojano dobija sve tamniji ton, otpornija je na djelovanje UV zraka i spremna da sama, tokom a već poslije 10 do 15 minuta sunčanja, stvara se veoma važan vitamin D, koji sprečava osteoporozu, depresiju, rak prostate, rak dojke, pluća, ima uticaja na dijabetes i gojaznost. 

Ipak, da biste se bezbjedno sunčali poslije duge zime, važno je da vaš organizam snabdete određenim nutritijentima, koji će vašu kožu pripremiti za tople zrake.

Beta karoten

Ovo je jedan od najpoznatijih antioksidansa, a nalazimo ga u biljnim izvorima i algama. Beta karoten je ‘prirodni suncobran’ jer štiti kožu od opasnog ultraljubičastog zračenja smanjujući aktivnost slobodnih radikala koji nastaju emisijom UV zraka. 

Rezultati velikog broja eksperimentalnih studija ukazuju na to da beta karoten djeluje zaštitno protiv akutnih i hroničnih manifestacija kožnih oštećenja uzrokovanih izlaganjem suncu. 

Prema nekim istraživanjima, beta karoten smanjuje oštećenje DNA molekula te tako sprečava i razvoj degenerativnih bolesti. Bez obzira što se o mehanizmu djelovanja još uvijek raspravlja, unos beta karotena se prije izlaganja suncu preporučuje širom svijeta.

Vitamin C

Jedno od značajnijih novih dermatoloških otkrića je otkriće sposobnosti vitamina C da se ‘suprotstavi’ negativnim posljedicama izlaganja suncu. 

Nagomilani slobodni radikali uzrokuju značajnu štetu na tkivima posebno na kolagenu i elastinu, gradivnim komponentama kože, uzrokujući, stvaranje bora na koži. Vitamin C, kao moćan antioksidans neutralizira slobodne radikale i tako sprečava oštećenja na koži. 

Osim prevencije oštećenja, vitamin C igra važnu ulogu i u regeneraciji već oštećene kože. Prema Američkom dermatološkom društvu, dnevni unos 500 – 1000 mg vitamina C može biti od velike koristi za očuvanje zdravlja kože. 

Sintezu kolagena moguće je podstaći i nanošenjem krema koje sadrže vitamin C, i to u formi L-askorbinske kiseline, jer jedino u tom obliku vitamin C može prodrijeti kroz slojeve kože i stvoriti zaštitno djelovanje.

Vitamin E

Vitamin E naziva se i ‘vitamin ljepote’ jer podtiče mnoge hemijske reakcije u organizmu koje poboljšavaju stanje naše kože. Snažan je antioksidans i blagotvorno djeluje na sve tipove kože. 

Vitamin E: 

– Vlaži kožu 

– Podtiče popravak oštećenja uzrokovanih djelovanjem slobodnih radikala 

– Štiti kožu od štetnih uzročnika iz okoline 

– Pomaže u smanjenju crvenila kože nakon pretjeranog izlaganja suncu 

– Sprečava nastajanje tamnih mrlja 

– Smanjuje nastajanje bora i kožu održava glatkom kroz duže vrijeme 

Osim oralne primjene, vitamin E se može primjenjivati i direktnim nanošenjem na kožu, bilo kao čisti vitamin E ili kao dio losiona za sunčanje. U slučaju direktnog nanošenja vitamina E na kožu, treba uzeti u obzir vrijeme potrebno vitaminu da prodre u dublji sloj kože. Drugim riječima, vitamin E je potrebno nanijeti 10-20 minuta prije izlaganja suncu. 

Prema nekim studijama, unos vitamina E i A zajedno može dati još bolje rezultate nego unos pojedinačnih vitamina.

Vitamin A

Vitamin A se u koži nalazi u malim koncentracijama, ali je apsolutno esencijalan za zdravlje kože. Igra ključnu ulogu u rastu i razvoju ćelija kože i djeluje na popravak oštećenja nastalih UV zračenjem. Prekomjerno izlaganje suncu može uzrokovati uništavanje vitamina A u koži, usljed čega se može razviti i deficit, a posljedično dolazi i do nastanka tamnih mrlja, bora, ljuštenja kože i u najgorem slučaju, prekarcinogenih lezija. 

Iako rezultati istraživanja ukazuju na važnu ulogu vitamina A u održavanju zdravlja kože i u prevenciji raka kože, mehanizam djelovanja, kao i forma vitamina A koja bi podstakla najbolje djelovanje, još nisu razjašnjeni. 

Stoga je vitamin A najbolje unositi kao dio uravnotežene prehrane, ili kao dio antioksidativnog dodatka prehrani, i to u kombinaciji sa vitaminom C i E jer, osim što vitamin C učestvuje u regeneraciji vitamina E, i metabolizam vitamina A je usko vezan uz vitamin C. 

Koncept uravnoteženog unosa ova tri vitamina kao vrlo važnog aspekta zaštite kože sve više potvrđuju i brojni rezultati naučnih istraživanja. 

Osim, vrlo važnog zaštitnog djelovanja na zdravlje kože, antioksidansi – beta karoten, vitamin C, E, A, selen kao i mineral cink, u letnim mjesecima organizmu mogu pružiti snažnu i potrebnu imunološku potporu. 

Jer, nasuprot uvriježenom mišljenju, imunološki sastav ljeti nije na ‘vrhuncu snage’. Zapravo, pretjerano izlaganje suncu znatno slabi imunitet. Izvor vitamina i minerala u hrani

Beta karoten

– žuto i narandžasto povrće i voće, tamno zeleno lisnato povrće

Vitamin C

– brokoli, crvena paprika, šipak, citrusi, jagode

Vitamin E

– ulje pšeničnih klica, orasi, sjemenke, biljna ulja, žumanac, lisnato zeleno povrće

Vitamin A

– mlijeko i mliječni proizvodi, ulje bakalara

Selen

– morski plodovi, cjelovite žitarice, jaja

Cink

– morski plodovi, krto crveno meso

cafe.ba

Komentari

komentara